новости по кредитам в Украине3 липня парламент прийняв в першому читанні проект Закону «Про реструктуризацію кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню» № 4185а-2. Його автор - нардеп Роман Князевич. Зареєстрованих законопроектів, подібних до цього, в Раді кілька. Зокрема, учасники мітингу «Кредитний майдан», який збирався під Радою, вимагали ухвалення законопроекту № 4825, раніше поданого нардепом Рудьковським.

 

Незважаючи на ідентичність назв, законопроекти істотно відрізняються. Про ключові моменти проголосованого законопроекту розповідає адвокат, партнер Юридичної фірми «Москаленко і Партнери» Анастасія Москаленко.

Хто має право на реструктуризацію?

Претендувати на реструктуризацію кредитного зобов'язання мають далеко не всі позичальники. Реструктуризація здійснюється тільки за споживчими кредитами, які були отримані з метою купівлі житла або майнових прав на нерухомість для власного проживання, і це житло повинно бути єдиним помешканням позичальника та/або членів його сім'ї. Належне виконання кредиту повинно бути забезпечене цим житлом або майновими правами. Крім того, загальна сума неоплачених зобов'язань не повинна перевищувати 1 млн. грн. (за курсом НБУ в іноземній валюті на 01.01.2014). Наявність заборгованості на момент реструктуризації не допускається. Реструктуризації підлягає тільки один споживчий кредит.

За яким курсом буде проводитися перерахунок?

Перерахунок кредиту з іноземної валюти в гривню буде здійснюватися за курсом на дату реструктуризації. При цьому розмір щомісячного платежу за реструктурованим кредиту не повинен перевищувати розміру такого платежу до його перерахунку за офіційним курсом гривні до інвалюти на 01.01.2014 р.

Яка процедура?

Реструктуризація - це перерахування неоплачених зобов'язань у гривню за офіційним курсом на дату її проведення. Щоб її отримати, потрібно протягом 3 місяців з дати набрання чинності Закону потрібно звернутися в банк із заявою про проведення реструктуризації зобов'язань за кредитом. При цьому позичальникам варто отримати письмове підтвердження отримання банком цієї заяви і уважно читати умови договорів реструктуризації.

«Часто такі договори через прихованих або явно невигідних позичальнику умов виявляються не вигідніше первинних», - підкреслює юрист.Банк проводить реструктуризацію протягом місяця. Процентна ставка залишається тією ж, що і до реструктуризації. Будь-які вимоги з боку банку щодо оплати його послуг за проведення, оформлення реструктуризації є незаконними, відзначає юрист.

Банкам не заборонено продовжувати термін дії кредитних договорів, а це означає, що при збереженні старого розміру платежу у гривні і процентної ставки термін виплати кредиту буде продовжений і загальна сукупна переплата збільшиться. Тому такий перерахунок багатьом позичальникам буде не вигідний.

«Законодавець зобов'язав нотаріусів здійснювати посвідчення змін до іпотечний договір за плату, яка не перевищує 500 грн», - говорить Москаленко. Це невигідно нотаріусам, який раніше за ці дії брали близько 2000 тис. грн. Але відповідно до Закону «Про нотаріат», нотаріус не може необгрунтовано відмовитися від вчинення нотаріальної дії.

А от дії, пов'язані з держреєстрацією речових прав на нерухоме майно, здійснюється безоплатно.
Мораторій на примусовий продаж житла. З дати набрання чинності Закону, протягом трьох місяців вводиться мораторій на примусове відчуження нерухомого майна позичальника. Крім того, після дати реструктуризації заборгованість за кредитом забороняється нарахуванням неустойки (пені), розмір якої перевищує подвійну ставку НБУ. Неустойка, розрахована в період з 01.01.2014 року до дати проведення реструктуризації, підлягає прощенню.

Якщо цікаво: Программа кредитування "майно в кредит" від Приватбанк

«А ось тим позичальникам, які готові розпрощатися зі своїм житлом, цей Закон дуже до речі, так як кредитор зобов'язаний на вимогу позичальника прийняти в рахунок виконання зобов'язання за кредитом право власності на предмет іпотеки. Передача такого права власності означає припинення для позичальника зобов'язань за кредитом», - говорить Москаленко. Вона зазначає, що сума непогашених зобов'язань при недостатності вартості предмета іпотеки підлягає повного прощення банком.

Зазначимо, що у другому читанні депутати ще можуть внести поправки до законопроекту, які можуть кардинально його змінити. Ми будемо стежити за розвитком подій.

Нагадаємо, раніше Верховна Рада прийняла законопроект, яким заборонила банкам відбирати житло у населення у разі невиплати валютних кредитів. Мораторій накладено на позики, під заставу, так і купівлю нерухомість. 

ПриватБанк 24 - ваш інформаційний сайт.