Банк використовує внутрішній курс валют і комісію для того, що наблизити операції не до офіційного курсу НБУ, а до реального.

При розрахунку гривненой кредитною картою за товар або послугу у валюті конвертація здійснюється не по курсу платіжної системи, який формується, виходячи з офіційного курсу і комісії платіжної системи, а вже з урахуванням внутрішнього курсу банку.

Як пише Forbes Україна, у кожного банку цей курс формується по-різному.

Як відомо, офіційний курс гривни складає близько 16 грн/$. Це - лише результат домовленостей найбільших банків і НБУ. Якщо прибрати ці домовленості, то курс може наблизитися до того, який прийнято називати "чорним" ринком. На поточному тижні коридор цього курсу складав 18,8-19,5 грн/$.

При цьому багато фінустанов не афішують реальний курс конвертації і повідомляють клієнтів про курс блокування, а не списання засобів. І лише небагато банок чесно вказують фактичний курс розрахунку.

Відмітно, що сума блокування і сума списання частенько істотно відрізняються. Внаслідок цього клієнт, що має лише sms- банкінг, може навіть не знати, по якому курсу була реально конвертована валюта, оскільки в sms- повідомленні відображається лише сума блокування, а про фактично списані засоби можна отримати інформацію у банківській виписці (наприклад, через інтернет-банкінг privat24).

"Курс блокировки применяется непосредственно при оплате валютой с гривневой карты и формируется из текущего коммерческого курса банка и страховой надбавки на случай курсового скачка за период между блокировкой и фактическим списанием средств. Обычно это 3-5 дней, хотя Visa предусматривает до 40 рабочих дней. В день списания сумма уходит со счета по курсу, который действует в банке на момент списания. Если он ниже, чем в день блокировки, разница возвращается клиенту", — поясняет Татьяна Нурмухаметова, начальник управления исследований банка "Надра".

Так, в Ощадбанку оплата гривневою картою по валютній операції три дні тому сталася б по курсу 19,2 грн/$. В той же час, якби ви розраховувалися доларовою картою в гривневих магазинах, за американську одиницю валюти Ощадбанк дав би вам всього 15,83 грн, пише Forbes.

"Для доларів сьогодні курс списання - 18,15. На момент, коли проходить операція, блокується сума, і ще 5т її", - уточнюють у банку. При цьому з доларової карти по гривневій купівлі довелося б заплатити по курсу в 15,75.
Схожа схема - у багатьох великих комерційних банках. Наприклад, позавчора Укрсиббанк блокував на момент операції 19,99 грн/$. Курс списання складає 18,9 грн/$. У випадку якщо ви розраховуєтеся в українських магазинах доларовою картою, курс блокування суми складе 16,5 грн/$, а спишеться вона по 17 грн.
Деякі банки пропонують вигідніші пропозиції для тих, хто розплачується доларовою картою. Але, якщо ви платите гривневою картою, курс все одно буде близько 20 грн/$.

Курс у Приватбанку 16 січня конвертер валют підказував, що курс конвертації складав 19,41 грн/$. При цьому зворотний курс теж досить високий: долар банк готовий був приймати за 18,4 грн. Досить низька маржа також в ОТП Банці: за долар банк цього ж дня пропонував 18,45 грн, а зворотний курс складав 18,8 грн.
В той же час представник одного з банків, що входять до групи найбільших, на умовах анонімності пояснив Справі, що за картковими операціями банки вимушені ставити курс, який відбиває реальну вартість валюти на "чорному" ринку, оскільки обмежувати об'єм операцій по картах (як, наприклад, по касі) неможливо. "Залежність банків від "чорного" ринку зберігається з огляду на те, що на "білому" міжбанку як і раніше спостерігається дефіцит пропозиції", - пояснює він.
Де-факто валюта у банках доступна по офіційному курсу тільки тим, хто платить валютний кредит. Також ряд банків розробили продуктову лінійку для залучення депозитів. Фінустанови почали пропонувати конвертацію по офіційному курсу, якщо клієнт розмістить засоби на терміновому депозиті. У такому разі йому надається можливість купити безготівкову валюту за гривни по курсу, близькому до офіційного.