Текст для переводаНациональный банк України з 5 лютого відмовляється від індикативного курсу гривни і проведення валютних аукціонів.


"Правління Національного банку України у рамках підготовки до введення режиму інфляційного таргетування прийняло відповідні рішення про зміну операційних підходів до проведення грошово-кредитної політики по підвищенню її ефективності і прозорості для учасників ринку", - говориться в повідомленні прес-служби банку.

 

Основні зміни полягають в припиненні проведення з 5 лютого 2015 року щоденних валютних аукціонів з відмовою від індикативного курсу гривни, відмічають в НБУ.
"Курс гривни встановлюватиметься банками на підставі об'єктивних параметрів ринкового попиту і пропозиції", - говориться в повідомленні Нацбанку.
До цього НБУ з кінця минулого року щодня проводить аукціони, на яких продає мінімум 3 млн доларів для пошуку індикативного курсу, на який повинні орієнтуватися банки при проведенні операцій.
Нагадаємо, що 2 лютого НБУ прийняв рішення, що "на відносно стабільному ринку повинен діяти єдиний курс".

Банкіри вважають, що це позитивний крок для ринку, який здатний вирівняти різницю курсів і усунути таким чином стимули для "чорного" ринку.
Але на початковому етапі офіційний курс гривни, швидше за все, знизиться до ринкового курсу на рівні близько 21 грн за долар.

Як відомо "многокурсие" виникло ще в листопаді минулого року, коли НБУ став розраховувати свій індикативний курс. НБУ вимагав, щоб готівковий курс банків не перевищував його котирування більш ніж на 5Таким чином регулятор сподівався зупинити зростання курсу валют в обмінниках.Але із-за невигідних курсів люди перестали здавати долари і євро у банки, врешті-решт, вони практично повністю зникли з банків, і купити їх можна лише у незаконних міняв.

Сьогодні різниця між офіційним курсом долара в обмінниках і банках і "чорним" ринком складає до 4 грн
Наприклад, реальний курс гривни при відкритті міжбанку 5 лютого складав 23,30 грн (продаж) - 23,00 грн (купівля) за долар.